پرسش‌های متداول خریدار

پرسش‌های متداول در این بخش در برگیرنده تمامی مقررات و شرایط سامانه میدان دام شوبان نمی‌باشد. خریداران برای آگاهی از مقررات و شرایط خرید به بخش مقررات و شرایط سامانه میدان دام مراجعه نمایند.

سؤالات عمومی

این سامانه‌ ارائه دهنده خدمات خرید و فروش آنلاین دام سبک و سنگین است.

اشخاص حقیقی یا حقوقی دارای مجوز رسمی پرورش و نگهداری دام از جهاد کشاورزی، اعم از واحد‌های دامپروری عشایری، روستایی، نیمه‌صنعتی و صنعتی که دام زنده خود را برای فروش در سامانه میدان دام عرضه می‌نمایند.
اشخاص حقیقی یا حقوقی دارای مجوز رسمی جهاد کشاورزی یا مجوز صنفی مرتبط که در سامانه میدان دام ثبت‌نام کرده‌اند و هویت صنفی آنها احراز گردیده است، می‌توانند اقدام به خرید دام نمایند.
گروهی از دام‌‌های همگن از نظر گونه، نژاد، جنسیت، شرایط فیزیولوژیکی و پرورشی که عرضه کننده برای فروش در سامانه میدان دام قرار می‌دهد.
ارتباط سامانه میدان دام از طریق پیامک تنها با شماره ۹۰۰۰۳۳۰۰ است.

حساب‌ کاربری

 • به صفحه «ورود یا ثبت نام» رفته و گزینه «ثبت نام» را انتخاب کنید.
 • سپس اطلاعات خواسته شده شامل شماره تلفن همراه، نام و نام‌خانوادگی، ایمیل و گذرواژه خود را وارد کرده و پس از فعال کردن تیک پذیرش «قوانین و مقررات»، روی دکمه سبز رنگ «ثبت نام» کلیک کنید.
 • کد تاییدی که پیامک شده را وارد نموده و بر روی دکمه «تکمیل ثبت‌ نام» کلیک کنید تا ثبت‌ نام اولیه شما انجام شود.
در صفحه «ورود و ثبت نام» روی گزینه «بازیابی گذرواژه» کلیک کنید. شماره موبایل خود را وارد نمایید. پس از دریافت پیامک می‌توانید گذرواژه جدید خود را تعیین نمایید.
بله، با ورود به قسمت اطلاعات حساب کاربری، امکان ویرایش مشخصات وجود دارد.

از طریق بخش «اطلاعات حساب کاربری» شما قابلیت تغییر گذرواژه خود را دارید.

 • گذرواژه شما باید دارای حداقل ۸ کاراکتر باشد.
 • از ترکیب اعداد و حروف استفاده کنید. (مثال: 2p5Ge)
 • از سمبل‌ها و حروف غیر الفبایی استفاده کنید. (مثال: ! @ # = $ % + ^ & * ? -)
 • از حروف بزرگ و کوچک استفاده کنید. (مثال: a-B)
 • کلمه عبور نباید شامل کلمات قابل حدس مانند نام کاربری، نام و نام خانوادگی، اسم شرکت، سال تولد، شماره همراه و یا کد ملی باشد.
با مرکز پشتیبانی به شماره ۳۳۰۰ – ۰۲۵ تماس حاصل کنید تا کارشناسان سامانه میدان دام در این خصوص شما را راهنمایی نمایند.
فورا با مرکز پشتیبانی به شماره ۳۳۰۰ – ۰۲۵ تماس گرفته و موضوع را گزارش دهید.
سامانه میدان دام می‌تواند در صورت تخلف کاربر از مقررات و شرایط سامانه میدان دام، به تشخیص خود دسترسی‌های کاربر در سامانه میدان دام را برای انجام معاملات تعلیق و قطع نماید.
خیر، با توجه به «مقررات و شرایط سامانه میدان دام» و مباحث حقوقی خرید و فروش، امکان حذف «حساب کاربری» و «پروفایل خریدار» وجود ندارد.

پروفایل خریدار و مجوز خرید

 1. در سامانه میدان دام ثبت نام نمایید.
 2. با بارگذاری مدارک خواسته شده پروفایل خریدار را تکمیل نماید.
 3. دکمه «درخواست مجوز خرید» را کلیک کنید.
 4. منتظر تأیید کارشناس بمانید.
 5. پس از تأیید مدارک توسط کارشناس سامانه، مجوز خرید برای شما صادر می‌گردد.

پس از ثبت نام اولیه، به صفحه «داشبورد خریدار» مراجعه کرده و سپس به بخش پروفایل خریدار رفته و اطلاعات و مدارک ذیل را وارد و بارگذاری نمایید:

 • اطلاعات هویتی اشخاص حقیقی
 • اطلاعات هویتی اشخاص حقوقی
 • اطلاعات واحد صنفی
 • اطلاعات مجوز جهاد کشاورزی یا صنفی
 • اطلاعات ارتباطی
 • شماره حساب بانکی

خریدار باید یکی از دو نوع مجوز زیر را دارا باشد:
الف) برای خرید دام داشتی یا پای پروار
– مجوز فعالیت دامپروری مرتبط با دام‌هایی که قصد خرید آنها را دارید از وزارت جهاد کشاورزی
ب) برای خرید دام پروار شده و آماده کشتار
مجوز دولتی یا صنفی مرتبط با خرید و فروش یا تولید، فرآوری و بسته‌بندی گوشت و مواد پروتئینی که شامل واحد‌های صنفی ذیل می‌باشد:
– کشتارگاه‌ها دارای مجوز از وزارت جهاد کشاورزی
– کشتارکن‌ها و چوبدار‌های دارای مجوز صنفی از اتحادیه مرتبط یا اتاق اصناف
– واحد‌های صنایع گوشت دارای مجوز از وزارت جهاد کشاورزی
– مراکز عرضه پروتئین و قصابی‌های بزرگ دارای مجوز صنفی از اتحادیه مرتبط یا اتاق اصناف
– فروشگاه‌های بزرگ دارای مجوز صنفی از اتحادیه مرتبط یا اتاق اصناف
– شرکت‌های دولتی دارای مجوزهای قانونی برای خرید و فروش دام به قصد صادرات یا تأمین گوشت

ثبت سفارش

برای ثبت سفارش حتما باید به حساب کاربری خود وارد شده باشید. سپس در صفحه عرضه‌ها دام مورد نظر خود را انتخاب کنید و با کلیک بر روی گزینه «ثبت سفارش» وارد صفحه «صورتحساب پرداخت بیعانه» شده، پس از قبول مقررات و شرایط سامانه میدان دام بر روی دکمه «پرداخت مبلغ بیعانه» کلیک کرده تا به درگاه پرداخت بانکی هدایت شوید. اطلاعات خواسته شده در صفحه پرداخت بانک را وارد نمایید و پرداخت خود را تکمیل کنید. پس از تکمیل پرداخت بیعانه و نمایش پیام تأیید پرداخت، سفارش شما ثبت می‌شود.

مبلغ سفارش در دام‌هایی که ارزش‌گذاری آنها بر اساس وزن است در ۳ مرحله و در دام‌هایی که ارزش‌گذاری بر اساس رأس است در ۲ مرحله پرداخت می‌شود. اگرچه مراحل پرداخت برای فروش بر اساس «وزن» و «رأس» متفاوت است، اما در هر دو حالت، خریدار می‌بایست هنگام ثبت سفارش اولیه ۱۰٪ قیمت تقریبی سفارش را به عنوان بیعانه به صورت آنلاین از طریق درگاه بانکی پرداخت نماید. مبالغ باقی‌مانده در هر دو حالت فروش «وزنی» و «رأسی» قبل از تحویل دام‌های سفارش می‌بایست تصفیه گردند.

بله، خریدار برای استفاده از خدمت خرید نسیه می‌بایست دارای مجوز خرید نسیه باشد. درخواست کننده مجوز خرید نسیه می‌تواند با ضمانتنامه بانکی، اعتبارات اسنادی داخلی، سند ملکی، سفته و یا چک نسبت به سپردن وثائق معتبر اقدام نموده و در این خصوص قرارداد معین با شرکت توسعه دامپروری شوبان امضا کند.
صورتحساب در صفحه «داشبورد خریدار» در قسمت «سفارش‌ها» قابل دریافت است.

خیر، در حال حاضر امکان اخذ تخفیف وجود ندارد.

در صورت ناموفق بودن پرداخت، می‌توانید برای نهایی شدن ثبت سفارش خود مجددا تلاش نمایید و یا برای پیگیری پرداخت خود از طریق تماس با مرکز پشتیبانی به شماره ۳۳۰۰ – ۰۲۵ اقدام فرمایید.

بله، امکان ابطال سفارشات ثبت شده وجود دارد. پس از پرداخت بیعانه سفارش قطعی محسوب می‌شود و مالکیت دام‌های خریداری شده به خریدار منتقل می‌گردد ولی مالکیت ایجاد شده و تحویل دام‌ها مشروط به پرداخت وجوه باقی‌مانده و تصفیه حساب نهایی است. شرایط ابطال سفارش در «مقررات و شرایط سامانه میدان دام» شرح داده شده است. لذا در صورت محقق نشدن شرط مذکور، سفارش ثبت شده ابطال و حق مالکیت اسقاط می‌گردد.

در صورت لغو یا ابطال سفارش، بیعانه پرداختی حداکثر ظرف ۵ (پنج) روز کاری پس از کسر جرائم به خریدار مسترد می‌گردد.
قرارداد لغو و بیعانه پرداخت شده طی ۵ (پنج) روز کاری به حساب خریدار مسترد می‌گردد.

مطابق شیوه‌نامه و آیین‌نامه‌های سامانه میدان دام، عرضه‌کننده موظف است اطلاعات دام‌های عرضه شده را به صورت کامل، صحیح و واقعی ثبت نماید. پس از ثبت سفارش و پرداخت بیعانه توسط خریدار، کارشناس سامانه میدان دام با حضور در محل عرضه، اقدام به تطبیق اطلاعات و ارزیابی دام‌های سفارش می‌نماید و پس از اطمینان از صحت اطلاعات و مشخصات، دام‌های سفارش تحویل خریدار شده یا به محل خریدار حمل می‌گردد.

خیر، در حال حاضر چنین امکانی در سامانه وجود ندارد و تنها امکان خرید و ثبت سفارش دام‌های عرضه شده وجود دارد.

تحویل حضوری دام‌های سفارش

بله،‌ خریدار در هنگام ثبت سفارش می‌تواند یکی از گزینه‌های تحویل حضوری یا استفاده از خدمت حمل را انتخاب نماید. در صورت درخواست تحویل حضوری، خریدار پس از پرداخت بیعانه و ثبت سفارش، می‌تواند در مهلت مقرر در محل عرضه حاضر شده و دام‌های سفارش خریداری شده خود را تحویل بگیرد. در تحویل حضوری، هماهنگی با خودرو حمل دام، اخذ مجوزهای لازم، بارگیری و حمل دام‌های سفارش خریداری شده به عهده خریدار می‌باشد.

در این حالت، خسارت ناشی از حذف یا تلف دام یا دام‌های سفارش بر عهده عرضه کننده است.

خدمت حمل و تحویل دام در محل خریدار

سامانه میدان دام برای خریدارانی که قصد خرید غیر حضوری دارند خدمت حمل دام‌های سفارش خریداری شده را به مقصد خریدار در نظر گرفته است. خریدار می‌بایست برای استفاده از این خدمت در هنگام ثبت سفارش گزینه‌ استفاده از خدمت حمل دام را انتخاب نماید. در ارائه خدمت حمل سامانه میدان دام، استانداردهای متناسب با نیازهای فیزیولوژیک دام و فاصله مبدأ و مقصد تعریف شده است و خدمت حمل مطابق این استانداردها اجرا می‌گردد

هزینه خدمت حمل متناسب با فاصله میان مبدأ و مقصد، نوع وسیله نقلیه مورد نیاز و همراه بودن چوپان برای مراقبت از دام‌ها، محاسبه و تعیین می‌گردد.
هزینه‌های خدمات حمل دام‌ها اعم از کرایه خودروی حمل دام، حق‌الزحمه چوپان مراقب، بارگیری، تخلیه و توزین نهایی در مقصد، به عهده خریدار می‌باشد.
بله، در این صورت خریدار مشمول جریمه به میزان ۵ (پنج) درصد مبلغ بیعانه از محل وجوه دریافتی می‌شود.

در صورت استفاده از خدمت حمل سامانه میدان دام، تأخیر در تحویل دام تا ۵ ساعت از زمان اعلام شده در بارنامه مجاز است و در صورت تأخیر بیش از حد مجاز تعیین شده به ازای هر ساعت ۵۰٬۰۰۰ (پنجاه هزار) تومان (مبلغ مربوط به سال ۱۴۰۱ است و امکان افزایش آن تا پایان سال وجود خواهد داشت) از سوی راننده به عنوان جریمه تأخیر تحویل سفارش به خریدار پرداخت می‌گردد. به تأخیر در موارد قهری و فورس‌ماژور مانند تصادفات، مسدود بودن راه‌های کشور و ترافیک‌های خارج از کنترل و مدیریت راننده، جریمه‌ای تعلق نمی‌گیرد.

در صورت استفاده از خدمت حمل سامانه میدان دام، با نظارت کارشناس سامانه  مسئولیت بارگیری به عهده عرضه‌کننده می‌باشد. در صورت آسیب به دام یا دام‌های سفارش حین بارگیری از نوع شکستگی اندام‌های حرکتی، جراحت‌های دارای خونریزی در سطح بدن و جراحت منجر به کوری دام، دام یا دام‌های آسیب دیده مرجوع و وجوه پرداختی مرتبط با دام یا دام‌های مرجوعی حداکثر ظرف ۵ (پنج) روز کاری به خریدار بازپرداخت می‌گردد.

در صورت استفاده از خدمت حمل سامانه میدان دام، خریدار باید در قبال تحویل دام‌های سفارش، «فرم تحویل دام‌های سفارش» و «رسید بارنامه» را امضاء و به راننده تسلیم نماید.

در این حالت کلیه خسارات ناشی از آن بر عهده عرضه کننده است.

کل مبلغ بیعانه به عنوان خسارت از خریدار کسر و به حساب سامانه میدان دام منظور می‌گردد.

شخصی است که به عنوان امانت‌دار دام‌های سفارش وظیفه مراقبت از دام‌ها در حین بارگیری و طی حمل از مبدأ (محل عرضه) تا مقصد (محل خریدار) را طبق آیین‌نامه حمل سامانه میدان دام بر عهده دارد.

تخلفات و خسارات

جبران خسارت بر عهده کاربر مرتکب تخلف می‌باشد.

خسارت تأخیر در تخلیه خودروی حمل دام به ازای هر ساعت ۲۰۰٬۰۰۰ (دویست هزار) تومان می‌باشد (مبالغ، مربوط به سال ۱۴۰۱ است و امکان افزایش آن تا پایان سال وجود خواهد داشت)، هزینه‌های کارگری و هزینه‌های مرتبط با دستمزد عوامل سامانه میدان دام بر عهده خریدار می‌باشد.

در صورت اثبات مغایرت‌ها، به سه روش پرداخت ارش عیب، مرجوع کردن یا حذف دام بر اساس جدول مرتبط در مقررات و شرایط سامانه میدان دام، مسئله حل و فصل خواهد شد. مغایرت‌های ناشی از امور قهریه و بلایای طبیعی که مشمول جبران خسارت از سوی بیمه بر اساس بیمه‌نامه بار است، شامل بازپرداخت نمی‌گردد.

در صورت حذف یا تلف یا مغایرت دام‌های سفارش خریداری شده یا ترکیبی از این موارد که منجر به مرجوع شدن بیش از ۳۰ (سی) درصد تعداد دام‌های مذکور در صورتحساب نهایی گردد، خریدار می‌تواند درخواست لغو کل سفارش را ثبت نماید.

در صورتی که تمام یا بخشی از دام‌های سفارش مال غیر یا غیرقابل تصرف باشند، سفارش توسط سامانه میدان دام باطل شده و وجه پرداختی سفارش حداکثر ظرف ۵ (پنج) روز کاری به خریدار مسترد می‌گردد. در صورتی که دام‌های مذکور به خریدار تحویل داده شده باشد، دام‌‌های عرضه با حکم مراجع قضایی به مالک قانونی قابل استرداد است.

پیگیری سفارش‌ها و پشتیبانی

شما می‌توانید در «داشبورد خریدار»، وارد بخش سفارش‌ها شده و اطلاعات سفارش‌های جاری و قبلی خود را ببینید.
شما می‌توانید با شماره ۳۳۰۰ – ۰۲۵ در ساعات ۸ صبح الی ۱۵ در روزهای کاری شنبه تا چهارشنبه تماس گرفته و مشکلات و سؤالات خود را مطرح نمائید.
با مراجعه به صفحه «داشبورد خریدار» وارد بخش سفارش‌ها شده، در ردیف سفارشی که قصد لغو آن را دارید روی دکمه «لغو سفارش» کلیک کنید. در پاپ آپ لغو سفارش علت لغو سفارش خود را انتخاب کنید و روی دکمه «لغو سفارش» کلیک نمایید.

امنیت در سامانه میدان دام بواسطه کنترل کیفیت، سلامت،‌ مالکیت و هویت دام‌ها به صورت حضوری توسط کارشناس سامانه و همچنین سیستم پرداخت و تصفیه حساب و سیستم حقوقی سامانه تأمین می‌شود.

دسته‌بندی عرضه‌ها متناسب با گروه‌بندی مرسوم در پرورش دام انجام شده است. بنابراین، با توجه به هدف خود به راحتی می‌توانید به عرضه دلخواه دسترسی داشته باشید. در صورتی که به‌ تازگی شروع به فعالیت دامپروری نموده‌اید و تجربه چندانی در این کار ندارید به راهنمای سامانه مراجعه کنید و چنانچه به نتیجه دلخواه نرسیدید، با کارشناسان سامانه میدان دام از طریق تلفن ۳۳۰۰ – ۰۲۵ تماس بگیرید.

از طریق تماس با پشتیبانی به شماره ۳۳۰۰ – ۰۲۵ شکایت یا پیشنهاد خود را مطرح بفرمایید.

خیر، در حال حاضر چنین امکانی وجود ندارد و کلیه ارتباطات، امور مالی، معاملاتی و حقوقی مستقیما توسط سامانه میدان دام به نیابت از عرضه‌کنندگان انجام می‌پذیرد.

بالا